Archiwum
[ zobacz księgę | dopisz do księgi ]
Pogoda Kraków z serwisu
niedziela, 12 kwietnia 2015
A takie tam, nieznaczące... Bo moje.

nutyZgłębianie tajemnic

Miałem trzy, może cztery lata i często słyszałem, jak moja mama mówiła: ‘Chryste panie na niebie!’. Pewnego dnia, ona myła gary, ja siedziałem na stołku i podjąłem próbę rozwikłania znaczenia tej frazy.

- Mamo, co to jest to chryste panie na niebie?

- No Chryste Panie na niebie.

Drążyłem dalej, gdyż nie dawało mi to spokoju, a dziecięca wyobraźnia podsuwała coraz wyraźniejszy obraz.

- mamo, na niebie?

- tak, na Niebie.

Tutaj wyobraźnia podsunęła mi lazur bezchmurnego nieba w letni dzień

- mamo, panie, tak?

- tak, Panie.

Na tym moim niebie pojawił się wianuszek z głów pań, było ich kilkanaście. Każda między 30 a 40 lat, każda blondynka z trwałą ondulacją, każda z niebieskim cieniem na powiekach, czerwoną pomadką na ustach, uśmiechnięte, przyjazne, czerstwe, rumiane.

- mamo, ale chryste…?

- tak, Chryste.

Nie bardzo wiedziałem, co znaczy przymiotnik ‘chryste’, ale wyobraziłem sobie, że te panie na niebie, one są właśnie chryste. Potem się rozczarowałem, albowiem przymiotnik ‘chryste’ leżał tylko w mojej wyobraźni i tak naprawdę to słowo w formie właśnie takiej, nie znaczyło nic. Nigdy go nie zgłębiłem, nie zrozumiałem, nie zaakceptowałem. Być może zrobiłem to potem zbyt dosadnie, zaszedłem za daleko. A tam, nie było niczego wielkiego, było pusto.

 

Bluźnierstwo

Opowiadałem tę anegdotę wiele razy, ale powtórzę kolejny raz dla przypomnienia. Dawno temu, kiedy byłem młody, wyjeżdżaliśmy ze znajomymi na wakacje. Kiedyś trafiliśmy w pewne miejsce. Latały tam raz po raz migi, nisko, z wielkim hukiem. Na plaży byli inni ludzie prócz nas. Za każdym razem, gdy przeleciał samolot, znajomy zrywał się, dobiegał do wody z wrzaskiem na ustach:

- o Boże o Boże!

Starsza pani, leżąca nieopodal, za którymś jego wyskokiem, strzeliła mu gadkę o bluźnierstwie, o wzywaniu imienia Pana Boga nadaremnie i tym podobnych rzeczach. Kolega pokornie schylił czoło i odrzekł: ‘dobrze, pszepani’, kierując się na swoje legowisko. Kiedy nadleciał następny samolot, wybiegł z okrzykiem:

- o kurwa o kurwa!

Starsza pani nie powiedziała nic.

 

Bóg kocha wszystkie swoje dzieci

Przytoczę tu dowcip, tez nie pierwszy raz, ale uważam, że warto:

Przychodzi facet do swojego boga, pada krzyżem i płacząc zawodzi:

- Boże, gadzina mi wyzdychała, plony zniszczył grad, stodołę strawił ogień, domostwo opanował grzyb, dzieci mi się pochorowały, rodzice zmarli przedwcześnie, a żona uciekła z innym. DLACZE MNIE TAK KARZESZ, PANIE, DLACZEGO MNIE I DLACZEGO AŻ TAK?!

- a bo cię, kuErwa, jakoś nie lubię…

Tak, Bóg nas kocha, dlatego zsyła nam cierpienia. On kocha nas na swój boski sposób, czego zrozumieć MY – szaraki nie jesteśmy ani godni, ani zdolni. Nie czujmy się wzgardzenie, zapomniani, doświadczani – poczujmy uwielbienie i miłość swego Boga.

 

Aksjomaty

Powrócę jeszcze raz w czasy dzieciństwa i dziecięcych dylematów. Długi czas, jako małe dziecko, zastanawiałem się czy oko ludzkie widzi wszystko wokół takim, jakim jest naprawdę, czy je pomniejsza, a może powiększa? Nie dawało mi to spokoju, wszelkimi drogami próbowałem dojść prawdy. Rozmyślałem, co by było w każdym z przypadków. W końcu po długich rozmyślaniach i doświadczeniach, udręczony doszedłem do wniosku, że nie ma to najmniejszego znaczenia, skoro oko wszystko powiększa, lub pomniejsza, robi to z KAŻDYM przedmiotem. Mało tego, robi to zawsze tak samo, a w takiej sytuacji, prawda nie ma żadnego znaczenia.

Nie doszedłem do niej do dziś, dalej nie znam odpowiedzi na dziecięce pytanie, ale już się nie zastanawiam. Istnieją prawdy bez znaczenia.


 ***


Powyższe historie, to TYLKO mój sposób pojmowania świata, próba jego zrozumienia. Ani lepszy, ani gorszy, po prostu mój własny. Nikt nie musi się z nim zgadzać, nie muszę nikomu niczego dowodzić. Nikt też nie ma żadnego obowiązku wieść mnie ku swej prawdzie, choćby uważał ją za najprawdziwszą i jedyną.

 

06:29, bezpodstawnie , pieprzenia
Link Komentarze (39) »
poniedziałek, 06 kwietnia 2015
Dorabianie filozofii do fizjologii.

tubaInnymi słowy mówiąc, nieustanne naciąganie faktów pod swoje własne wierzenia, lub też dopisywanie abstrakcjom niezbitych dowodów, w celu przekonania innych do swoich racji - to zjawiska, jakie mnie trochę irytują. Irytujące są bowiem nieustanne próby prania mej substancji szarej – ONA BIAŁA NEVER NIE BĘDZIE! Powiadam Wam, nie ma środka, jaki by ową substancję wybielił. Natomiast dopieranie substancji białej w celu uzyskania jej bielszego odcienia, kompletnie nie ma sensu i jest wynikiem działania reklam na mózgi te, których struktura przypomina szwajcarski ser. Jest w nim więcej dziur, niż materii i wtedy dziury takie można wypełnić dowolnym środkiem. Tak właśnie rodzą się sekty i inne teorie, opanowujące coraz więcej dziurawych mózgów, a proces odbywa się promieniście poczynając od cwaniaka, który wymyśli haczyk do odłowu kasy, na głupiej rybce kończąc, która ten haczyk połknie i pozwoli sobie wypruć flaki w myśl zakłamanej idei. Z innej zaś strony, jeśli właśnie tej głupiej rybce, lepiej żyje się z wyprutymi flakami, wierzy, że oddając je idei dokonuje czegoś wielkiego (np. własnego zbawienia), niech wierzy w każdą teorię, jaką jej ktoś zapoda. A kto pierwszy zapoda, ten lepszy i lepiej na tym wychodzi. Każda wiara ma aparat nacisku, instytucje zastraszania, gałęzie wymuszeń i nie mówię tu TYLKO o religiach. Chodzi głównie o to, by chwycić delikwenta za mordę, założyć mu chomąto i zaprząc w kierat, żeby na nas pracował. Jeżeli jeszcze znajdzie się quasi geniusz, który potrafi dopisać do tego filozofię, religię, ideę, która przekona takiego delikwenta, iż czyni tę katorżniczą pracę ku chwale… (wpisać dowolnie, to w co wierzycie). To już jest pełnia szczęścia. Pamiętajmy jednak, że takich filozofii, religii, idei jest bardzo dużo, w końcu kręgi ich zasięgu, zaczynają się na siebie nakładać i przenikać. Wtedy daje o sobie znać ślepy fanatyzm, za którym idzie mord, zło, nieszczęście. No bo kto ma jedynie słuszną rację? Do kogo mają trafiać tantiemy? O to należy zawalczyć do krwi ostatniej, a wygra silniejszy. Nie, nie wiarą czy prawdą, silniejszy mięśniami, kasą, gadką.

Dlatego nie próbujcie mnie do niczego przekonywać, dawać dowodów na istnienie jednego, czy zaprzeczać istnieniu drugiego. Nie pierzcie mi mózgu, bo on wyprać się nie da jest taki, jaki być powinien! I nie zmieni tego żaden najbardziej prawdopodobny, wyssany z palca, przekonywujący innych dowód na coś, w co NIE WIERZĘ. Bo wiara jest by WIERZYĆ, a nie bez wytchnienia tego wszem i wobec DOWODZIĆ.

Wesołych świąt.

 

08:13, bezpodstawnie , pieprzenia
Link Komentarze (10) »
poniedziałek, 16 marca 2015
Kilka odcieni błękitu.

tubaDlaczego błękit? Przecież równie dobrze mógłby być każdy inny kolor z tzw. palety kolorów podstawowych. Każdy z nich ma kilka odcieni, a może nawet więcej niż kilka. Chciałbym zapaść się w błękit, nurzać w jego odcieniach… Chciałbym.

Wyszedłem z miejsca zwanego Narodziny, na drogę krętą, śliską, pełną zasadzek i w sumie nieprzejezdną. Ścieżka nazywa się Życie, musiałem iść cały czas piechotą. Aura nie była sprzyjająca, zimno, wiatr, deszcz. W letnim upale zasychało w gardle i paliło twarz, a skóra złaziła płatami, odsłaniając żywą tkankę. Jesienią smagały listopadowe ulewy i wiatry, zimą mróz ścinał krew na policzkach, a na wiosnę, twarz była szara z pokrążonymi oczyma. Nikt ze mną nie podróżował, nikt mnie nie mijał, nikt nie wyprzedzał, nie można było ‘złapać STOP’a’. Czasem jakieś cienie przemykały, będąc bardziej widocznymi przez krótką chwilę, by gdzieś nagle rozmyć się w mroku, lub mgle. Nie wiem jak daleko do mety, zwanej Śmierć. Nie wiem, czy mam się spieszyć, czy zwalniać, czy zachować stały rytm. Nie wiem, co na mnie czeka za kolejnym zakrętem, za drzewem, za mrokiem, za oślepiającym wschodem i zachodem słońca – może zupełnie nic? Może koniec dopadnie mnie znienacka, pochwyci nagle i odbierze oddech, gasząc uśmiech do samego siebie? Może będę go widział i mozolnie z trudem wielkim czołgał się doń ostatkiem sił, z grymasem cierpienia na twarzy. A może będzie zupełnie inaczej? Dziś myślę, że nie będę żałował końca, więc jeśli mam być tego świadom, powinienem dopaść mety z uśmiechem ulgi. Nie ma nieba, czyśćca, a piekło mamy tu, w ilościach nieprzebranych.

To niech mnie skryje ten błękit, ponad czubek głowy, niech ku górze, lecą bąbelki z mych ust – jak w wodzie, gdy wydycham powietrze z płuc. Niech słyszę stłumione dźwięki, albo wcale, niech widzę inaczej niż w powietrzu. Błękit – jak matrix, z którego czerpie się energię na pierwszy krok. Błękit jak pierwsze doznania, które z czasem się zapomina. A ja nie chcę zapomnieć, nie dziś. 

16:00, bezpodstawnie , pieprzenia
Link Komentarze (25) »
niedziela, 22 lutego 2015
One chcą iść gdzieś indziej?

muzyka

Czułem jakiś dziwny ucisk na całym ciele oraz na umyśle. Coś napierało, nękoliło, męczyło, gniotło. Coś wymagało, żądało, chciało i wymuszało. Nie wiedziałem co to takiego, aż w końcu po dłuższej nieobecności, zajrzałem na swój blog… No tak! Wszystko stało się jasne! To moje kochane czytelniczki, domagały się nowego wpisu. Jako osoba niezwykle wrażliwa, czułem podświadomie Wasze znudzenie i niecierpliwość.

10:33, bezpodstawnie , pieprzenia
Link Komentarze (18) »
środa, 04 lutego 2015
Na skróty.

tuba

 

Jeżeli jakiś facet mówi wam, że nigdy nie zwątpił, że zawsze jest twardy, że nic go nie złamie – to jest zwykłym kłamcą i tchórzem, który boi przyznać się, że ma uczucia, że bywa iż czuje, czasem nawet bardzo. Albo to zwyczajny głupiec.

Utarło się, że mężczyzna milczy gdy boli, nie płacze, nie okazuje uczuć. Wszystko co go boleśnie dotyka, przeżywa w samotności, kiedy nikt nie widzi smutku na twarzy.

Zawsze jesteśmy twardzi, nie do złamania, konkretni i szybko podejmujący decyzje. Inni czują, że mają w nas oparcie, mogą liczyć w każdej sytuacji. Stoimy przy innych ważnych jak opoka, choćbyśmy mieli się za chwilę przewrócić i skonać na miejscu.

Bywa czasem tak, że coś w środku pęknie, nieodwracalnie. Wtedy zaczyna nas ubywać. Każdego dnia po kawałku. Aż w końcu przestajemy istnieć. Idziemy w zapomnienie, a na nasze miejsce pojawia się kolejny ktoś. Ktoś z gatunku tych nie do zajebania, innych od wszystkich poprzednich i taki najbardziej zajebisty.

Wspina się po krzywej Gausa waszych uczuć, zachwytów, czułości. Osiąga apogeum, jakieś wam tylko znane maximum, dotyka niebezpiecznej amplitudy, po czym zaczyna opadać. Szybkości opadania nie da się określić. Nie da się nawet wyprowadzić jakiegoś wzoru. Szybkość ta jest osobniczo zmienna.

Co pozostaje potem, na końcu? Maska staje się twarzą, zbroja pancerzem, a palisada murem. Mimika zredukowana do minimum – jeden wyraz twarzy na każdą okazję. Tak samo jak jeden uśmiech, bardziej przypominający grymas. Jedno pozostaje bez zmian – ignorowanie bólu fizycznego (no bo już nie żyjesz…).

18:04, bezpodstawnie , pieprzenia
Link Komentarze (25) »